strona glowna
Projekt       Leksykon       Specjaliści       Polecane strony www.leksykon.wiez.com.pl
KRÓTKI SŁOWNIK: A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - Ś - T - U - V - W - X - Y - Z
   Leksykon   Szukaj

  słowo/fraza:
  terminów        autorów
  artykułów
Patronat medialny:


Nie bój się islamu


Ali ibn Abi Talib

(zm. 661 r.) – stryjeczny brat i zięć Mahometa. Był mężem jedynej córki proroka Fatimy. Wspierał Mahometa od początku jego misji, był drugim, po Chadidży, pierwszej żonie Mahometa, wyznawcą islamu. Wraz z Fatimą miał dwóch synów: Al-HasanaAl-Husajna. A. doszedł do władzy po bratobójczej wojnie i zamordowaniu panującego kalifa. Zwolennicy A. (szyici) od początku domagali się, by to on właśnie został kalifem. Uważali oni, że kalifa trzeba wybierać spośród najbliższej rodziny Mahometa, a nie spośród najzacniejszych muzułmanów. Dla wszystkich muzułmanów (sunnitówszyitów) A. jest wojownikiem o wiarę, wzorem pobożności i wiedzy religijnej. Jest jedną z osób stawianych za wzór do naśladowania – jego decyzje i wybory są opisane w hadisach. Dla szyitów jest najważniejszym po Mahomecie człowiekiem, jedynym uznanym jego następcą. Jest pierwszym imamem, przywódcą politycznym i religijnym, ale także pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. A. nie był twórcą szyizmu – islam podzielił się na sunnitów i szyitów po śmierci A.

[powrót]

© Wydawnictwo Więź, www.wiez.com.plNiniejsza strona została opublikowana dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść strony www.wiez.com.pl/islam odpowiada Towarzystwo "Więź", poglądy na niej wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.